FAQ
Inhoudsopgave
De (ex-)werknemer heeft het recht om naar het buitenland te gaan. De (ex-)werknemer dient dit minimaal 2 weken van te voren bij de (ex-)werkgever of casemanager aan te geven.
We zien vaak dat een tijdelijk vertrek naar het buitenland het herstel bespoedigt. Bijvoorbeeld doordat behandeling in het buitenland soms sneller en effectiever is omdat er geen sprake is van een taalbarrière tussen de (ex-)werknemer en behandelaar/specialist. Maar het vertrek mag het herstel en/of de re-integratie van de (ex-)werknemer niet belemmeren. Om dit goed te kunnen beoordelen adviseren we een bedrijfsarts de situatie te laten evalueren, alvorens iemand naar het buitenland vertrekt.
De (ex-)werknemer mag volgens de Europese wetgeving zonder de toestemming van de (ex-)werkgever naar het buitenland vertrekken. De (ex-)werknemer kan de Ziektewetuitkering niet naar ieder land meenemen. Dit kan alleen als Nederland een handhavingsverdrag heeft gesloten met het land waar de (ex-)werknemer naartoe gaat. Op de website van UWV lees je welke landen dit zijn. Verhuist de (ex-)werknemer naar een land waar Nederland geen afspraken mee heeft? Dan stopt de Ziektewetuitkering.
De (ex-)werknemer moet de werkgever of Acture (tijdens de Ziektewet) uiterlijk 2 weken van tevoren over het vertrek informeren. Mocht de (ex-)werknemer niet op tijd zijn, dan kan er een maatregel worden opgelegd wegens niet op tijd informeren over een ander verblijfadres.
Nee, de (ex-)werkgever mag de ziekmelding niet afsluiten of deze door de casemanager van Acture laten afsluiten. Een ziekmelding kan alleen in een van de volgende situaties afgesloten worden: de (ex-)werknemer meldt zich beter, de bedrijfsarts geeft een herstelverklaring af of UWV geeft een beschikking af (bijvoorbeeld tijdens de Eerstejaars Ziektewet Beoordeling of Toets Verbetering Belastbaarheid 2e ziektejaar).
De Ziektewetuitkering meenemen naar het buitenland
De (ex-)werknemer mag zonder de toestemming van de (ex-)werkgever naar het buitenland vertrekken. De (ex-)werknemer kan de Ziektewetuitkering niet naar ieder land meenemen. Dit kan alleen als Nederland een handhavingsverdrag heeft gesloten met het land waar de (ex-)werknemer naartoe gaat. Op de website van UWV lees je welke landen dit zijn. Verhuist de (ex-)werknemer naar een land waar Nederland geen afspraken mee heeft? Dan stopt de Ziektewetuitkering.